doğum kontrol hapı (14)    


doğum kontrol hapı


 • 101.
  pek çok rahatsızlığın tedavisi olarak kullanıldığının farkımdayım fakat şöyle bir felaket paylaşacağım sizinle, lütfen gerçekten ihtiyacınız yoksa kullanmayın. kullanacaksanız da *kan tahlili sonucu içeren* (çok çok önemli) doktor tavsiyesiyle kullanın. çünkü pek çok jinekolog bu ilaçları aaaa al bi şunu dene mantığında yazıyor.

  bir arkadaşım, babası jinekolog, erkek arkadaşıyla birlikteliği olduğundan bu ilacı (yasmin) öylesine eczaneden alarak kullanmaya başlıyor. bu kızın alkol, sigara vs bir alışkanlığı yok, kilo problemi yok, turp gibi. cuma günü sağ bacağı mosmor oluyor. pantolondan falan görünmüyor. arkadaşım babasına bu morarmayı söylüyor, babası da ilk olarak doğum kontrol hapı kullanıp kullanmadığını soruyor. kız babasının tepkisinden korktuğundan hayır diyor. babası da bunun üzerine pazartesi günü çalıştığı hastanedeki arkadaşlarına götüreceğini, şimdi nöbetçi doktorlara gerek olmadığını söylüyor.

  cumartesi akşamüstü kız fenalaşıyor, emboli teşhisi. kan tahlili sonucu kızın genetiğinde buna yatkınlık ortaya çıkıyor. pazar sabahı kızın beyin ölümü gerçekleşiyor. annesiyle babası doktor olmalarına rağmen destek ünitesinin fişini çekmiyorlar. ama arkadaşım geri gelmeyecek.

  lütfen ilaçları bilene sormadan kullanmayın.

  champagne, #534312 | 11.01.2017 22:47

 • 102.
  pcos dolayısıyla vücudumda tüylenme mevcut, regl düzensizliğim olmasa bile çok az kanama oluyordum. 6 ay önce yasmine başladım. tüylenmeye etki etmesi 6 ayı bulur demişti doktor, zaten çok aşırı bir etki beklemiyordum tüylenmeye karşı. bende kendimi bildim bileli bir depresyon durumu mevcuttu. hapı kullanmadan önce epilepsi ilacı kullandım 3-4 ay hatta bipolarlık durumu için. yasmin kullanmaya başladıktan sonra bu depresif halden kurtuldum. yani pcos bende depresyon yapıyormuş bunu anlamış bulundum.

  fakat ilaca başladıktan yaklaşık 2-3 ay boyunca bende acayip sivilcelenme yaptı. cildimi göremiyordum. 4 ay içerisinde falan ancak geçtiler, kullanmayı bırakmadım bu süreçte ilacı. ayrıca kilo da aldım aç kurtlar gibi yemeklere dalıyordum. fakat şimdi 6.aydayım ve alıştığımı düşünüyorum. aldığım kiloları verdim. ay sonunda tekrar doktora gideceğim bir olumsuzluk olup olmadığını görmek için.

  yani kısacası buraya bakarak yorum okuyarak karar vermeyin. bu ilaçlara kesinlikle yararlı diyemeyiz zaten. doktorum bana (aynı zamanda hocam olur, tıp öğrencisiyim) kar zarar oranı yaparak bu ilaçlara başlayıp başlamamayı önerdiğini, eğer ben kızı olsaydım bu ilaca başlatacağını söyledi ve ben de gözüm kapalı inandım açıkcası. tamamen yararlı değil tabi ki ama benim açımdan baktığımda şu an için %70 olumlu, net iyi oran. bu arada emboli vs tabi ki bir risk bu ilaçta. ama ilaçların hiçbirine %100 yararlı diyemeyiz, kafamıza göre kullanmak bu olasılıkları artıracaktır zannımca.

  sulle, #534354 | 11.01.2017 23:55

 • 103.
  rahim kistini kontrol altında tutmak adına yaklaşık 2 yıl boyunca ara vere vere kullandığım ilaç grubu. hiç başlamak istememiştim. regl olamayan ve kisti büyüten bünyemin buna ihtiyacı olduğuna doktorum ikna etti bi şekilde. fakat 2 yıl sonra sol meme ucundan bi kanamam oldu panik manik, hemen soluğu doktorda aldım. iyice arastirildi ultrason, mr, biyopsi falan yapıldı. sonuçlar temiz dendi. bu süre içinde ben hapı kullanmayı bıraktım. her iki memede de kistcikler varmış. solda meme başı arkasında biraz iri bir kist varmış vs. vs. tam tanı koyulamadi hala kanamalar devam ediyor. ilaç prospektüsünü okuduğumda eğer memede kitle varsa onu büyütebildigi yazıyor. gittiğim her iki doktor kullanmamin meme kistine bi etkisi olmayacagini soylemislerdi. bunun ustune 2 3 ay daha kullandim. jinekologum memedeki kanamanin devam ettigini duyunca biraktirdi. ilaç yapabiliyor bazi bunyelerde dedi. eğer başlayacaksınız meme mr ı çektirin bi şekilde kitleniz var mı yok mu bilin. her yolu denedikten sonraki son çareniz olsun bu ilaçlar. benim gibi hemen ikna olmayın. doktor değilim sağlıkçı da değilim. kendi çapımda bi mühendisim. tecrübelerime dayanarak diyorum ki kullanmayın, kullandirtmayın.
  not: bendeki rahim ve meme kistleri aileden gelen şeyler bizde her kadında var. annenizde varsa sizde olma olasılığı çok yüksek bu nedenle. mr veya ultrason la baktiramazsaniz. ailenizde böyle bi hikaye varsa da kullanmayın derim ben. ayrıca ankara içi meme ile ilgilenen genel cerrahi doktoru önerilerine açığım.

  pseudomakeup, #534439 | 12.01.2017 02:27

 • 104.
  bu hapı hayatımda ilk defa kullandım oda tamamen kullanımı dışında olarak "saçım" için.. bilirsiniz ki ağzından kullanımında hormanel degisikliklerden dolayı tuylenme yapıyor. bende kullanan arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine 1kutu ilacı ezdim büyük boy sampuanima boşalttım ve 1 ay sonra yeni yeni saçlarım geldi, olmayan bebek saçlarım her bir kenardan fışkırdı..

  mrsmakeup, #535499 | 13.01.2017 17:20

 • 105.
  arkadaşlar bu konu bilinmiyor olabilir bunda ayıp bir şey yok ancak buraya da bilgilendirme amaçlı yazmak istedim, mrsmakeup'a da mesaj atıp kendisinin iyiliği için yazdım (yani laf filan sokmuyorum) ; ancak doğum kontrol hapını ezip saç için kullanmak çok yanlış bir şey. saçlı deri ilaç emiliminin oldukça fazla olduğu yerlerden ve bu yolla fazla dozda hormon bile alabilirsiniz. zaten saça uygulayıp olumlu sonuç almanız da vücudunuza giren hormon sayesinde oluyor. hadi tüylenmeyi filan geçtim emboliye kadar riski var; kadın ya da erkek asla saçlı deri için kullanılmaması gereken ilaçtır.

  neferkitty, #535540 | 13.01.2017 18:34 ~ 13.01.2017 18:54

 • 106.
  hormon tedavilerinin olmazsa olmaz hapı.
  kıllandırır, kilo yapar, yapar da yapar.
  gerekmedigi sürece kimyasala bel bağlanmamalı.
  bir faydası varsa sonradan on zararı çıkıyor.

  essy, #535754 | 13.01.2017 23:50

 • 107.
  anormal derecede adet düzensizliği nedeniyle doktora gittim, beni ultrasona aldı, baktı, yüzüme bakmadan, yazz 24+4 yazdı 3 kutu kullan gel dedi. ilk kez kullandım ve ilk kutusunu bitirene kadar geberdim! resmen ağzıma ***** diyebilirim 15 gün boyunca da ne yemek yiyebildim ne uyuyabildim. mide bulantısı, baş dönmesi vb vb şiddetli yan etkiler gösterdi. gece uykumdan mide bulantılarıyla uyandım. 1 gün iyi olduysam 2 gün kustum. acaba sadece bu ilaç için mi yoksa hepsi için mi geçerli anlayamadım. polikistikover olduğumu %99.9 düşünüyorum, tüm septomları taşıyorum çünkü. adetin düzene girmesi içinde bu ilacı kullanmam şart sanırım, bilmiyorum ne yapacağım, vücuttaki kıllanma oranım 6 ayda 2 3 kat arttı, yüzümü sivilce bastı. ooof oofff bitmez bu derdim.
  ps: yanlışlıkla ertesi gün hapı başlığında verdiğim failden geldim. :d:d:dd

  almahastasi, #587832 | 03.04.2017 16:58

 • 108.
  karnım çok ağrıdıgı için eczacı olan teyzem verdi. birinci kutu bitmeden sadece reglyken değil normal zamanlarımda bile karnımı ağrıtıp reglyken de duzenimi şaşırtmış daha yoğun geçirmeme neden olmuştur ve sonuç olarak ilacı bir kutusunu bitiremeden bırakmama neden olmuştur

  soyadikamilolan, #588019 | 04.04.2017 01:48 ~ 05.04.2017 04:12

 • 109.
  pcos nedeniyle doktorum yazz 24+4 yazdı. bugün 15. günümdeyim. şu ana kadar bi olumsuzluğunu görmedim, yani hafiften daha ağlağım ama bundan dolayı mı yoksa sınav haftası depresyonu mu çözemedim. umarım yararını görürüm zira hiç hoşuma gitmiyor dışarıdan hormon almak. 3 ayın sonunda gidişata göre devam mı yoksa başka bir ilaç mı karar verilecek.

  babelisk, #588042 | 04.04.2017 06:31

 • 110.
  pcos dolayısıyla yasmin kullanıyorum 8.ayımı doldurdum. ilk 3 ay acayip derecede sivilcelendirdi cildimi göremez oldum, depresyon vs. fakat şimdi hepsi geçti sivilcelerim azaldı depresyonuma iyi geldi( bende kendimi bildim bileli depresyon vardı meğer pcos sebepliymiş, sizde de böyle durum varsa göz ardı etmeyin. bana bir ara epilepsi ilacı bile verdiler) doktoruma 6 ay sonra kontrole gittiğimde o kadar sivilceye karşı ilacı bırakmamana şaşırdım ama iyi yaptın dedi bence de iyi ki bırakmamışım. şu an için tüylenmeme etkisi yok. doktor zaten 6-9 ay sonra ancak etki göstermeye başlar dedi. sonuçta basit bir olay değil. inanır mısınız beni en son sivilceli dönemlerimde gören arkadaşım daha 2 gün önce roaxcuttane mı kullandın ne güzel olmuş cildin dedi, acayip sevindirik oldum

  sulle, #588077 | 04.04.2017 10:18


tümünü göster
"doğum kontrol hapı" hakkında bir tanım yapın:© copyright süslü sözlük™ 2012-2017.

sevgili okuyucu, süslü sözlük, yazarlarının çeşitli konular ve ürünler hakkındaki kişisel görüşlerinden oluşur, bu yüzden de her yazar kendi görüşünden sorumludur. girdilerde yer alan öneriler, hiçbir şekilde hekim tavsiyesi yerine geçmez. burada yer alan önerileri uygulaman sonucunda uğrayabileceğin herhangi bir zarardan sorumlu değiliz. lütfen sırf internette birileri yazmış diye yüzüne kedi çişi sürme (:

süslü sözlük iletişim: Süslü Bilişim Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti., Antalya, [email protected]

hakkında | iletişim | şikayet

klavye kısayolları:

g güzelinden
b bugün
d dün
r bir gün
k keşfet