jinekolojik şiddet (10)    


jinekolojik şiddet
 • 1.
   begüm candan / hayat kısa kadınlar konuşuyor

  tatlı mı tatlı bir youtuber olan begüm candanın " ben bunu nasıl kaçırmışım ya" dedirten tesadüfen karşıma çıkan videoda bahsettiği hepimizin yaşayıp isim koyamadığı terim. jinekolojik şiddet nedir video da o kadar güzel anlatmış ki üzerine çok fazla söyleyeceğim bir şey yok . eline , diline sağlık ve samimiyetine teşekkürler.

  yaklaşık 4 ay kadar önce jinekolojik muayeneye gittiğim kadın hastalıkları üzerine yoğunlaşmış özel bir hastanede aynı sorularla aynı şekilde karşılaşmıştım . nasıl hissettirdiğinin tarifi pek mümkün değil ancak iyi hissettirmediği kesin. o kadar gerilmiştim ki bir an önce bitse de gitsem diye düşünmüştüm. özellikle o koltuklardan birini ortamda görmek bile zaten sizi irrite ediyor.

  kadınsal mevzuları kadın kadına bile konuşamıyor olduğumuz bir gerçek. özellikle bilgi kutucuğuna eklediği bilgiler bana " iyi ki feministler var " dedirtti. bir gün içimizden birinin işine yarayacaktır mutlaka gönül isterdi ki kimse ihtiyaç duymasın hiç bir kadın sırf kadın olduğu için böyle sorunlar yaşamasın.
  ama gerçekler ortada birbirimize özellikle kadınsal konularda yardım etmeliyiz en azından konuşmalıyız diye düşünüyorum.

  arwen, #343594 | 05.04.2016 17:22

 • 2.
  her gün ya çocuk istismarı ya da genç kadınlara yönelik şiddet, tecavüz haberine maruz kalırken yetişkin bir kadının isteyerek cinsel ilişki yaşayıp yaşamadığının sorgulanmasını nasıl değerlendirmeli? kadının yaşadığı bir diğer şiddettir.

  6 sene önce mantar/enfeksiyon belasına bulaşmış, kaç doktora gittiysem işin içinden çıkamamıştım. gittiğim bir özel hastanede bu sorularla gayet sert bir tavır ile karşı karşıya kalmıştım. evlenmeden nasıl bir cinsel hayatım olabilir? karşımdaki kadın doktor beni dövmekten beter etmişti. zaten sıkıntılı bir durum için gitmişsin, karşında güya okumuş etmiş doktor olmuş kadın başlıyor saymaya, senin sorunun ancak ameliyatla çözülür, ameliyat olursan da çocuğun falan olmaz. insan tabi mala bağlıyor. yoksa bir güzel ağzının payını verip çıkar, bir de şikayet eder. hala sinirimi atamamışım.

  namusu kadının vajinasına indirge, ardından önüne gelen istediğini yapsın o "namusa", caydırıcı ceza bile alamasın. önce sokaktaki hayvanı, sonra güçsüz çocuğu ve en sonunda kadını kollamazsan bir gün seni de öperler.

  smellycat, #343664 | 05.04.2016 20:13

 • 3.
  begüm candan'in ilgili videosunun altında verilen linklerden birinde, bu tür jinekolojik şiddete maruz kalan kadınların hikayeleri var. özellikle vajinal muayene yapılırken o tedavi çubuğunun içeri sertçe sokulması, sanki "demek bakire değilsin ha, al sana" şeklinde bilerek istenerek can acıtıcı şekilde muayene edilmesi çok rahatsızlık verici. bunu yapanlar doktor olacak üstelik. "eğitimli insanlar". hastalarının mahremlerine zarar vermemek üzerine yemin etmiş, önyargılı olmaması gereken, eğitim almış, insanları iyileştirmek için görev yapan kişiler, doktorlar yapıyor bunu. utanç verici.

  jezebel, #343689 | 05.04.2016 20:58

 • 4.
  daha çok kadın doktorlarda hissettiğim şiddet. erkek doktorlar daha nazik yaklaşıyor. genelleme yapmak istemem ama jinekoloğa gideceksem kadın doktor tercih etmiyorum.

  bence jinekolojik şiddet şu soruyla başlıyor: "evli misiniz?"

  bu soru inanılmaz geriyor. evliyim demek istemiyorum. değilim ama ilişkiye giriyorum gibi saçma sapan ve fazla özel bir cevap da vermek istemiyorum. bunun yerine "cinsel olarak aktif misiniz?" sorusu sorulmalı bence.

  lou salome, #343692 | 05.04.2016 21:00

 • 5.
  gecen sene bir arkadaşımın basına gelen igrenc ve hipokrat'a aykırı olay.
  arkadasım 24 yasında bekar ama aktif cinsel hayati olan bir kadın. bir de küçücük bir dovmesi var omzunda. hekim dediğimiz namus bekçisi dişi yaratık kıza, "ben seni muayene edemem sana dokunursam abdestim bozulur" deme suretiyle muayene etmeyi reddetmiş. yapicak yorum bulamıyorum.
  bu arada, ben de genelde kadın doktor tercih etmeyenlerdenim. şuanki doktorum kadın ancak hem genç hem de musluman degil. dini bu konuya bağlamak istemezdim ama ıslam inancındaki "zina" konusunun bu siddete cok önayak olduğunu düşünüyorum maalesef.

  edit: eksileyen arkadaşlar neden eksilediklerini mesaj atsalar keşke, merakımdan çatlayabilirim çünkü. nesi rahatsız etti?

  wantonish, #343926 | 06.04.2016 10:51 ~ 07.04.2016 10:31

 • 6.
  ilk jinekolojik muayenemi yurt dışında deneyimlediğim için herhangi bir soruya maruz kalmadım ama ah oh tarzı fazla ses çıkarınca kız arkadaşım ne oluyor orada diye düşünmüş. (: canım yandı epey, ki adam oldukça kibardı.

  ondan sonraki ilk muayenem ise biraz traji komik oldu. kadın doktorun o malum soruları sormasına imkan vermeden eşcinsel olduğumu söyledim. smear alacaktı ve yine canım yanınca kadın ne dese beğenirsiniz: e tabi kullanılmaya kullanılmaya! (: gülsem mi ağlasam mı bilemedim.

  ancak en sonuncu erkek doktorum şahaneydi. yine kendimle ilgili durumu açıklayıp muayene sırasında canımın yandığını söyleyince merak etme en küçük aleti kullanıcam dedi. (: ve canım hiç yanmadı. bir sorun yaşamadığım taktirde tekrar smear için daha epey vaktim var. ve resmen bunu ohh sıramı savdım bir süre rahatım diye keyiflenerek yaşıyorum. rutin smear kontrolü dışında kimse gitmek ve saçma salak sorulara maruz kalmasın dileklerimle.

  fried green tomatoes, #344159 | 06.04.2016 21:58

 • 7.
  bu tarz yobaz insanların neden jınekolog olduğunu anlamıyorum. hatta neden doktor oluyorlar onu bile anlamıyorum, çünkü fanatikler. doktorlar inançları ve düşünceleri ne olursa olsun hastalarına karşı objektif olmayı bilmek zorundalar diye düşünüyorum. sonuçta insanları iyi etmek üzerine eğitim almışlar. yahudi gelir, hıristiyan gelir, eşcinsel gelir, insan sonuçta. etik bulmuyorum ay senin dinin şöyle şöyle bana uymaz çünkü ben fanatik müslümanım dinim sana bakmama izin vermez. nasıl bu kafayla doktor olunur bilemiyorum, ay üstelik jinekolog. tövbe bismillah, çarpılırlar kız bir gün elalemin cinsel organına bakarken. bazıları bakmadan da muayene ediyordur kesin. trajikomik.

  kullaniciadim, #523803 | 26.12.2016 21:26

 • 8.
  evlilik konusu dikkatimi hiç çekmemişti. bundan sonra ''evli misiniz?'' diye soran jinekoloğa bu sorunun hastalığımın teşhis ve tedavisinde ne gibi bir yardımı olacağını soracağım. zira göğüs hastalıkları uzmanına göründüğümde ya da ne bileyim plastik cerraha göründüğümde bana ''evli misiniz?'' diye bir soru yöneltmiyor. jinekolojik muyanede benim medeni durumumun ne gibi bir önemi olabilir? ha şöyle dersin ''cinsel ilişkiniz oldu mu?'' anlarım. sonuçta bakireler için spekulumlu, vajinal muayene değil de ultrasonla karın bölgesinden kontrol için soruyor olabilirler. ama ''evli misiniz?'' demek resmen ''evli değilseniz ztn cinsel ilişkiniz yoktur'' altmetnine sahip. eğer bunun dışında cidden tıbbi bir önem arzediyorsa ''evli misiniz?'' sorusu, söylesinler öğrenmiş oluruz. ama ''evet evliyseniz, sadece resmi nikahlı kişilerde görünen şu hastalık için soruyoruz'' gibi bir cevap vermeleri gerekecek :d bu da düşük bir ihtimal. iyi oldu bu konuya dikkat çekildiği. bundan sonra özellikle tepki göstereceğim bu soru gelirse.

  jinekolojik bir şiddete maruz kalmadım bu zamana kadar. ya da kaldığımı düşünmedim. simir testi ve muayene oldum bir ay kadar evvel canım çok yandı ama doktorun elinin ağırlığına falan verdim. bir de simirin zaten çok acıtacağını belirtmişti insanlar. pek takılmadım umarım böyle bir doktor değildir zira kendisine 6 ayda bir muayene olacağım. böyle bir şey sezersem olay çıkar tabi... neyse kendimi yaşamadım olarak kabul etmekle birlikte buna ilişkin çok fazla hikaye okuyorum. kadınlar çok çaresiz ve mahçup hissediyor hatta evlilik öncesi ilişki gibi durum varsa muayene esnasında kasten canları yakılıyor. kürtaj travmaları apayrı bir dert. bunlara gerçekten ses çıkartılması gerekiyor kadınlar tarafından. hemen o an, ciddi anlamda tepki verilmeli. maalesef hukuk diye bir şey yok artık ülkemizde. hele ki kadına karşı zaten çok hastaca bir politika varken çareyi yasal yollarla aramak tek başına bir şey ifade etmiyor. ancak bu yöntemi de es geçmeyin. hatta ilk yapılması gereken olsun sizin için. ondan sonra mutlaka her mecradan bu olay duyurulmalı. bu konuda sayıca az da olsa duyarlı gazetecilere ulaşılmalı, sosyal medyada ifşa edilmeli. bir bilim adamına batıllık, cinsiyetçilik, yobazlık yakışmaz. o bunlarla uğraşmamalı, bilim odaklı olmalı, ciddi hedefleri, bambaşka amaçları olmalı. küçük insanlar gibi kenar mahalle dedikoduları bir bilim insanına asla uygun değil.

  onun dışında bekleme salonunda karşımdaki yanımdaki kadın bana bakmış, ''ay yalnız jinekoloğa geldim beni kınayacaklar'' muhabbetinin jinekolojik şiddetle ilgisini anlayamadım. bu tamamen kişinin kendini baskı altında hissetmesi, ''elalem neder''ci zihniyetiyle alakalı. sana ne yani ne düşünürse düşünsün elin adamı/kadını. sen doktoru görmeye gelmişsin, orada ne idüğü belirsiz, hiç tanımadığın tiplemeler sana baksa nolur, fısıldasa nolur. soğuk bir bakış atarsın keserler bakmayı. ne bu eziklik yani?

  ekleme: entrymin son paragrafinda, bekleme salonundaki insanlarin tavri icin yazdigim yazi yanlis anlasilmasin. bunu normal ya da hoş karsilamiyorum. sadece jinekolojik şiddet kapsaminda oldugunu dusunmuyorum. bagnazlik, mahalle baskisi, taciz, özgürlüğe ve yasam tarzina saldiri gibi yorumluyorum ve cok da cirkin buluyorum. bu tiplere elbette asla taviz vermeyiniz. bu tipler karsisinda eziklenmeyi, "ay ne derler bana" demeyi de dogru bulmuyorum. hoş gormeyiniz. ancak jinekolojik şiddet; doktor, asistanı ya da hemşirenin jinekolojik muayene icin gittiginiz icin bu kapsamda size uyguladigi sözlü ya da fiziksel tacizdir. ikisi ayri basligin konusu. sanirim yazima bunu eklememde fayda olacak.

  seblatanik, #524043 | 27.12.2016 05:05 ~ 27.12.2016 12:58

 • 9.
  eşimle evlenmeden önce cinsel ilişkiye girmiştik. biraz yanlışlıkla oldu ama güzel bir yanlışlık oldu. (bkz: evcilik oynarken hamile kalmak)
  devlet hastanelerine gitmeye tabi ki çekindim. evli kadına bile baskı uygulayan doktor gördü bu gözler.
  bir tanıdık vardı kadın evli ve hamile. tam olarak ne olduğunu hatırlamıyorum ama kadına aynen şöyle bi laf söylemiş; kocanın altına girip çocuk yaparken iyiydi.

  bana annem anlattı ve şok oldum. hayır eğitim cehaleti alır eşeklik baki kalır demişler ne de güzel söylemişler. tıp dediğin kolay kazanılacak bölüm de değil. anlamıyorum derse abanmaktan vakti zamanında bir kısmının beyin hücrelerinde azalma oluyor sanırım.

  evli bir kadına bile bu tarz yaklaşılırken söyler misiniz bekar ve bakire olmayan 'sürtük'lere nasıl yaklaşırlardı?
  5 ay önce beşiktaş'ta bir merkeze gittim. buradan tavsiye etmişlerdi hatta bu arada teşekkürlerimi tekrar sunayım o arkadaşa ismini hatırlamasam da :)
  çok memnun kaldım. evli misin bekar mısın diye bile sormadı. ben alttan muane etmeyeceğini düşündüm bi odaya gittik ona özel alet varmış baya içine sokuyorlar ucu yuvarlak. onu görünce ben bi korktum zaten kglkgjglsd
  kendisine belirttim ilk kez oluyor diye. ooo en sevdiğim dedi :d çok rahatlattı her aşamayı anlattı. smear testi yapıcam dedi sanırım psikolojik ya da el hafifliğinden hiç acı hissetmedim. hatta bu muymuş falan dedim yani. yılbaşından sonra tekrar gideceğim. hem mantarım için hem de genel kontrol amaçlı.

  zeyfashion, #524056 | 27.12.2016 08:48

 • 10.
  ilk smear testimde bana "müsait misin" diye sormuşlardı. müsait misin nedir ya, neye müsait pardon?? ne yapacağına dair açıklama falan da yok. ben bilmek zorunda mıyım kulağa bakar gibi ışıkla mı bakıyorsun, kesiyor musun ne yapıyorsun? yanımdaki arkadaş açıklamıştı.
  yaşım daha küçüktü, bilememiştim bunun nasıl bir şiddet olduğunu. keşke o doktorun kim olduğunu hatırlasam da gidip hesap sorsam.

  ayrıca, daha fazla sinirlenmek için  tdk: müsait

  1gelin2anne, #524058 | 27.12.2016 08:59

"jinekolojik şiddet" hakkında bir tanım yapın:

© copyright süslü sözlük™ 2012-2017.

sevgili okuyucu, süslü sözlük, yazarlarının çeşitli konular ve ürünler hakkındaki kişisel görüşlerinden oluşur, bu yüzden de her yazar kendi görüşünden sorumludur. girdilerde yer alan öneriler, hiçbir şekilde hekim tavsiyesi yerine geçmez. burada yer alan önerileri uygulaman sonucunda uğrayabileceğin herhangi bir zarardan sorumlu değiliz. lütfen sırf internette birileri yazmış diye yüzüne kedi çişi sürme (:

süslü sözlük iletişim: Süslü Bilişim Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti., Antalya, [email protected]

hakkında | iletişim | şikayet

klavye kısayolları:

g güzelinden
b bugün
d dün
r bir gün
k keşfet