jinekolojik şiddet (10)    


jinekolojik şiddet
 • 1.
  gecen sene bir arkadaşımın basına gelen igrenc ve hipokrat'a aykırı olay.
  arkadasım 24 yasında bekar ama aktif cinsel hayati olan bir kadın. bir de küçücük bir dovmesi var omzunda. hekim dediğimiz namus bekçisi dişi yaratık kıza, "ben seni muayene edemem sana dokunursam abdestim bozulur" deme suretiyle muayene etmeyi reddetmiş. yapicak yorum bulamıyorum.
  bu arada, ben de genelde kadın doktor tercih etmeyenlerdenim. şuanki doktorum kadın ancak hem genç hem de musluman degil. dini bu konuya bağlamak istemezdim ama ıslam inancındaki "zina" konusunun bu siddete cok önayak olduğunu düşünüyorum maalesef.

  edit: eksileyen arkadaşlar neden eksilediklerini mesaj atsalar keşke, merakımdan çatlayabilirim çünkü. nesi rahatsız etti?

  wantonish, #343926 | 06.04.2016 10:51 ~ 07.04.2016 10:31

 • 2.
  daha çok kadın doktorlarda hissettiğim şiddet. erkek doktorlar daha nazik yaklaşıyor. genelleme yapmak istemem ama jinekoloğa gideceksem kadın doktor tercih etmiyorum.

  bence jinekolojik şiddet şu soruyla başlıyor: "evli misiniz?"

  bu soru inanılmaz geriyor. evliyim demek istemiyorum. değilim ama ilişkiye giriyorum gibi saçma sapan ve fazla özel bir cevap da vermek istemiyorum. bunun yerine "cinsel olarak aktif misiniz?" sorusu sorulmalı bence.

  lou salome, #343692 | 05.04.2016 21:00

 • 3.
  maalesef evli de olsan bekar da olsan şiddet var. ben devlet hastanesinde doğum yaptım. kolay bir doğum oldu.hatta başka hastalara yardımcı olacak kadar. çünki kendi halimize bırakılmıştık. bir ebe herkese bağırıyordu. eğitimini almadınız mı diye. o sırada aklıma gelmedi ki, sen ne aldın. o kadar eğitimi hastalara bağırmak için mi aldın. hatta diğer çalışanlar bile o ebeden rahatsız oldu.benim karnıma bastırırken de, sizinle mi uğraşacağız be diye bağırıyordu. neye uğradığımı şaşırdım. gerçekten kadının kadına yaptığı kötülük bu olsa gerek.
  biri tansiyon ölçer, milletin tansiyonunu çıkarır. hep azarla iş yapılıyor.
  evet yoğunlar, evet hep onlar eğitimli, evet biz cahil. bağırarak eğitim olsaydı, neyse ya. değmiyor.

  nurdan, #587383 | 02.04.2017 18:55

 • 4.
  size bu konu hakkında iki tecrübemi anlatayım. ön bilgi (aslında hiç önemli değil ama hikaye akışı için bilginiz olsun) 7 yıllık evli, evliliğinden önce de aktif cinsel hayatı olan bir kadınım.

  2 yıl önce beşiktaş evlendirme dairesi tarafında bir hastanede tamamen tesadüfi olarak seçtiğim bir kadın doktora rutin muayeneye gittim. doktor bana bekar mısın diye sormadı, ben daha önceden de rutin muayene olduğumu söylediğim için vajinal ultrasonu yaptı, smear için örnek aldı. gayet seviyeli, güven veren, bir kbb ya da göz doktoru nasıl normal işini yapıyorsa o şekilde işini yaptı, sorularımı cevapladı ve muayene bitti. süper memnun kalmıştım.

  sonra ertesi yıl özel sağlık sigortam orayı karşılıyor diye maslak'daki süper über ultra hastanede bir kadın doğumcuya da gittim. doktorun kendisi de kadın. muayneyi yaptı. sonuçlar vs konuşma kısmında kaç yıllık evlisin dedi, 6 dedim. tamam o zaman 8-9 aya gel vitaminlere başlarız artık çocuk yapman lazım dedi. salak kafam saf saf ne oldu bir hastalığım mı var neden böyle dediniz dedim. kadının cevabı: yani bu kadar yıllık evlisiniz artık çocuk lazım.... sana ne ulan sana neeeee!!! ağzım dilim bağlandı resmen. hala daha aklıma geldikçe kendime kızarım kuzu kuzu çıktım ordan diye. sonra öğrendim ki aynı doktor evlilik arefesinde stresten regli geciken kuzenime de test sonucu falan beklemeden dış gebelik olabilir sende boşver nikahın yakın zamandaymış diyor...

  şimdi smear testimin zamanı geldi ve yine ona gidip bu sefer olay mı çıkarsam yoksa paşa paşa yeni doktor mu baksam onu düşünüyorum.

  brooke forrester, #587427 | 02.04.2017 20:18

 • 5.
  ilk smear testimde bana "müsait misin" diye sormuşlardı. müsait misin nedir ya, neye müsait pardon?? ne yapacağına dair açıklama falan da yok. ben bilmek zorunda mıyım kulağa bakar gibi ışıkla mı bakıyorsun, kesiyor musun ne yapıyorsun? yanımdaki arkadaş açıklamıştı.
  yaşım daha küçüktü, bilememiştim bunun nasıl bir şiddet olduğunu. keşke o doktorun kim olduğunu hatırlasam da gidip hesap sorsam.

  ayrıca, daha fazla sinirlenmek için  tdk: müsait

  1gelin2anne, #524058 | 27.12.2016 08:59

 • 6.
  begüm candan'in ilgili videosunun altında verilen linklerden birinde, bu tür jinekolojik şiddete maruz kalan kadınların hikayeleri var. özellikle vajinal muayene yapılırken o tedavi çubuğunun içeri sertçe sokulması, sanki "demek bakire değilsin ha, al sana" şeklinde bilerek istenerek can acıtıcı şekilde muayene edilmesi çok rahatsızlık verici. bunu yapanlar doktor olacak üstelik. "eğitimli insanlar". hastalarının mahremlerine zarar vermemek üzerine yemin etmiş, önyargılı olmaması gereken, eğitim almış, insanları iyileştirmek için görev yapan kişiler, doktorlar yapıyor bunu. utanç verici.

  jezebel, #343689 | 05.04.2016 20:58

 • 7.
  bu tarz yobaz insanların neden jınekolog olduğunu anlamıyorum. hatta neden doktor oluyorlar onu bile anlamıyorum, çünkü fanatikler. doktorlar inançları ve düşünceleri ne olursa olsun hastalarına karşı objektif olmayı bilmek zorundalar diye düşünüyorum. sonuçta insanları iyi etmek üzerine eğitim almışlar. yahudi gelir, hıristiyan gelir, eşcinsel gelir, insan sonuçta. etik bulmuyorum ay senin dinin şöyle şöyle bana uymaz çünkü ben fanatik müslümanım dinim sana bakmama izin vermez. nasıl bu kafayla doktor olunur bilemiyorum, ay üstelik jinekolog. tövbe bismillah, çarpılırlar kız bir gün elalemin cinsel organına bakarken. bazıları bakmadan da muayene ediyordur kesin. trajikomik.

  kullaniciadim, #523803 | 26.12.2016 21:26

 • 8.
   begüm candan / hayat kısa kadınlar konuşuyor

  tatlı mı tatlı bir youtuber olan begüm candanın " ben bunu nasıl kaçırmışım ya" dedirten tesadüfen karşıma çıkan videoda bahsettiği hepimizin yaşayıp isim koyamadığı terim. jinekolojik şiddet nedir video da o kadar güzel anlatmış ki üzerine çok fazla söyleyeceğim bir şey yok . eline , diline sağlık ve samimiyetine teşekkürler.

  yaklaşık 4 ay kadar önce jinekolojik muayeneye gittiğim kadın hastalıkları üzerine yoğunlaşmış özel bir hastanede aynı sorularla aynı şekilde karşılaşmıştım . nasıl hissettirdiğinin tarifi pek mümkün değil ancak iyi hissettirmediği kesin. o kadar gerilmiştim ki bir an önce bitse de gitsem diye düşünmüştüm. özellikle o koltuklardan birini ortamda görmek bile zaten sizi irrite ediyor.

  kadınsal mevzuları kadın kadına bile konuşamıyor olduğumuz bir gerçek. özellikle bilgi kutucuğuna eklediği bilgiler bana " iyi ki feministler var " dedirtti. bir gün içimizden birinin işine yarayacaktır mutlaka gönül isterdi ki kimse ihtiyaç duymasın hiç bir kadın sırf kadın olduğu için böyle sorunlar yaşamasın.
  ama gerçekler ortada birbirimize özellikle kadınsal konularda yardım etmeliyiz en azından konuşmalıyız diye düşünüyorum.

  arwen, #343594 | 05.04.2016 17:22

 • 9.
  her gün ya çocuk istismarı ya da genç kadınlara yönelik şiddet, tecavüz haberine maruz kalırken yetişkin bir kadının isteyerek cinsel ilişki yaşayıp yaşamadığının sorgulanmasını nasıl değerlendirmeli? kadının yaşadığı bir diğer şiddettir.

  6 sene önce mantar/enfeksiyon belasına bulaşmış, kaç doktora gittiysem işin içinden çıkamamıştım. gittiğim bir özel hastanede bu sorularla gayet sert bir tavır ile karşı karşıya kalmıştım. evlenmeden nasıl bir cinsel hayatım olabilir? karşımdaki kadın doktor beni dövmekten beter etmişti. zaten sıkıntılı bir durum için gitmişsin, karşında güya okumuş etmiş doktor olmuş kadın başlıyor saymaya, senin sorunun ancak ameliyatla çözülür, ameliyat olursan da çocuğun falan olmaz. insan tabi mala bağlıyor. yoksa bir güzel ağzının payını verip çıkar, bir de şikayet eder. hala sinirimi atamamışım.

  namusu kadının vajinasına indirge, ardından önüne gelen istediğini yapsın o "namusa", caydırıcı ceza bile alamasın. önce sokaktaki hayvanı, sonra güçsüz çocuğu ve en sonunda kadını kollamazsan bir gün seni de öperler.

  smellycat, #343664 | 05.04.2016 20:13

 • 10.
  ilk jinekolojik muayenemi yurt dışında deneyimlediğim için herhangi bir soruya maruz kalmadım ama ah oh tarzı fazla ses çıkarınca kız arkadaşım ne oluyor orada diye düşünmüş. (: canım yandı epey, ki adam oldukça kibardı.

  ondan sonraki ilk muayenem ise biraz traji komik oldu. kadın doktorun o malum soruları sormasına imkan vermeden eşcinsel olduğumu söyledim. smear alacaktı ve yine canım yanınca kadın ne dese beğenirsiniz: e tabi kullanılmaya kullanılmaya! (: gülsem mi ağlasam mı bilemedim.

  ancak en sonuncu erkek doktorum şahaneydi. yine kendimle ilgili durumu açıklayıp muayene sırasında canımın yandığını söyleyince merak etme en küçük aleti kullanıcam dedi. (: ve canım hiç yanmadı. bir sorun yaşamadığım taktirde tekrar smear için daha epey vaktim var. ve resmen bunu ohh sıramı savdım bir süre rahatım diye keyiflenerek yaşıyorum. rutin smear kontrolü dışında kimse gitmek ve saçma salak sorulara maruz kalmasın dileklerimle.

  fried green tomatoes, #344159 | 06.04.2016 21:58


tümünü göster
"jinekolojik şiddet" hakkında bir tanım yapın:

© copyright süslü sözlük™ 2012-2017.

sevgili okuyucu, süslü sözlük, yazarlarının çeşitli konular ve ürünler hakkındaki kişisel görüşlerinden oluşur, bu yüzden de her yazar kendi görüşünden sorumludur. girdilerde yer alan öneriler, hiçbir şekilde hekim tavsiyesi yerine geçmez. burada yer alan önerileri uygulaman sonucunda uğrayabileceğin herhangi bir zarardan sorumlu değiliz. lütfen sırf internette birileri yazmış diye yüzüne kedi çişi sürme (:

süslü sözlük iletişim: Süslü Bilişim Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti., Antalya, [email protected]

hakkında | iletişim | şikayet

klavye kısayolları:

g güzelinden
b bugün
d dün
r bir gün
k keşfet