sözlükte bkz ve benzerleri nasıl verilir (3)
 


sözlükte bkz ve benzerleri nasıl verilir
 • 1.
  sözlükte yazarken sözlük içi başka girdilere, sözlük dışındaki sayfalara bağlantı vermek, bazı yorumlarınızı yaprak ikonun altına saklamak ve bir yazarı etiketlemek mümkün.

  bu başlıkta en çok tercih edilen bu dört özelliğimizi kullanmak için ne yapmak gerektiğini açıklayacağım. örnek ürünümüz "süper marka ruj" olsun.

  1- bir girdide bu ürüne ait başlığa bağlantı vermek için:
  "bkz" ya da "gbkz" kullanabilirsiniz.

  "bkz" görünsün istiyorsanız parantez içinde bkz: örnek ürün yazmalısınız, yani (bkz: süper marka ruj). bunu elle yazmak yerine, yazdığınız metinde bakınız vermek istediğiniz ürün adını / başlığı mouse ile seçip alttaki bkz düğmesine basarsanız (bkz: ) hazır olur.

  "bkz" görünmesin istiyorsanız parantez içinde gbkz: örnek ürün yazmalısınız, yani süper marka ruj. zaten gbkz "gizli bakınız" demek. bunu elle yazmak yerine, yazdığınız metinde gizli bakınız vermek istediğiniz ürün adını / başlığı mouse ile seçip alttaki gbkz düğmesine basarsanız, (gbkz: ) hazır olur.

  aralarındaki temel fark ise şu: "bkz" tıpkı ansiklopedilerde olduğu gibi bir konuyu anlattıktan sonra, "bir de şu başlığa bakın" diye verilen bakınızlar için kullanılmak için tasarlanmış. "gbkz" ise metinde gönderme yaptığınız kimi kavram veya ürünlerin sözlük içi bağlantılar ile kolayca ulaşılmasını sağlamak için.

  2- yaprak ikonunu kullanarak üzerine gelince okunabilecek bir not yazmak için:
  "gizlinot"u kullanmalısınız.

  "bu ruju yapana kurban olayım" cümlesi yaprak ikonunun üzerinde durulunca görülsün istiyorsanız, parantez içinde gizlinot: bu ruju yapana kurban olayım yazmalısınız, yani . bunu elle yazmak yerine, gizli not olarak görülmesini istediğiniz metni mouse ile seçip alttaki gizlinot düğmesine basarsanız (gizlinot: ) hazır olur.

  ufak bir not, gizlinotlarınızı yazarken tırnak işareti kullanmayın, henüz halledemediğimiz bir bugımız var, notunuz boş çıkabilir (:

  3- sözlük dışında bir sayfaya bağlantı vermek için:
  "link"i kullanmalısınız.

  en kolayı girdi yazdığınız kutunun hemen altındaki "link" düğmesini kullanmak. bu düğmeye bastığınızda önce vermek istediğiniz bağlantı adresini açılan pencereciğe yazıyorsunuz, buna tamam diyorsunuz, sonra tıklanabilir metni gireceğiniz pencerecik geliyor, onu da yazdığınızda şık mı şık bağlantınız hazır. örnek, google.com sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz metnini linke çevirmek için bunu yaptığımızda çıkan sonuç  google.com sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.

  4- bir yazarı etiketlemek için:

  bir girdide bir yazardan bahsettiğinizde onun adının tıklanabilir şekilde çıkmasını ve yazara uyarı gitmesini istiyorsanız parantez içinde yazar: yazar adı yazmalısınız, yani  nylon. bunu elle yazmak yerine yazarın adını yazıp mouse ile seçtikten sonra alttaki yazar düğmesine basarsanız, (yazar: ) göndermesi hazır olur. yazardan bu özelliği kullanarak bahsederseniz, kendisine de sizin ona bir yazınızda yer verdiğinize dair bildirim gider, yazar mutlu olur.

  aklınıza takılanlar olursa moderatörlerle iletişime geçebilirsiniz.

  nylon, #11727 | 09.04.2014 16:15 ~ 14.08.2014 15:20 (ed)

 • 2.
  üzerime vazife değil ancak naçizane bir öneride bulunmak istiyorum:
  bir cümlede bknz/gbknz sadece vurgu vermek, o kelimeyi bold gösterip anlamı pekiştirmek amacıyla yapılmamalı. bakınız verdiğiniz kelime ya da kelime grubunun da kendi başlığı olursa bu bknz/gbknz çok daha anlamlı olur. aksi halde insanlar ister istemez bakınızlara tıklayıp olmayan diyarlara yelken açarken sevgili  nylon da yetişebildiği kadarıyla tümüne ukte vermek ya da başlık açmak zorunda kalıyor gördüğüm kadarıyla :)

  yanlış kullanım:
  başlık avon olsun; ilgili girdi de şu şekilde: "severek kullandığım marka. adamlar dünyanın en harika rimelini bulmuş bence" burada anlam pekiştirmek için "dünyanın en harika rimeli" içine gizli bakınız verildiğinde doğan bekleti "dünyanın en harika rimellerinin listelendiği bir başlık" ancak tıkladığımızda bizi hiçbir yere götürmüyor.

  doğru kullanım:
  aynı başlıkta daha doğru bakınız şu şekilde verilebilir: "severek kullandığım marka. adamlar avon super drama maskara diye bir rimel yapmış benim için en iyi maskaralardan biri.

  bu durumda hem ürünü ön plana çıkartıp okuyucuyu doğru başlığa yönlendirmiş oluruz hem de süslü'de başlığı açılmayacak çeşitli sıfatlara/adlara da gereksiz yere uzantı vermemiş oluruz .

  ekleme: ya da bakınız verdiğiniz herşey için bir başlık/ukte açarsanız o da sözlük altyapısı için oldukça faydalı olacaktır kanımca :)

  okyanus, #12576 | 24.04.2014 15:07 ~ 24.04.2014 15:09

 • 3.
  tanım : başlık seni canlandırmaya geldim.
  yil olmuş 2017 2014te kalmışsın sen güzel başlık.
  yazarlara yardımcı olacak bilgiler içeren başlık.

  sayha, #569386 | 27.02.2017 09:34

"sözlükte bkz ve benzerleri nasıl verilir" hakkında bir tanım yapın:

© copyright süslü sözlük™ 2012-2017.

sevgili okuyucu, süslü sözlük, yazarlarının çeşitli konular ve ürünler hakkındaki kişisel görüşlerinden oluşur, bu yüzden de her yazar kendi görüşünden sorumludur. girdilerde yer alan öneriler, hiçbir şekilde hekim tavsiyesi yerine geçmez. burada yer alan önerileri uygulaman sonucunda uğrayabileceğin herhangi bir zarardan sorumlu değiliz. lütfen sırf internette birileri yazmış diye yüzüne kedi çişi sürme (:

süslü sözlük iletişim: Süslü Bilişim Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti., Antalya, [email protected]

hakkında | iletişim | şikayet

klavye kısayolları:

g güzelinden
b bugün
d dün
r bir gün
k keşfet