tüketmiyoruz kampanyası (12)    


tüketmiyoruz kampanyası


 • 404.
  artık benim de katılmam gereken kampanya. sözlüğe üye olduğumdan beri bu başlığa 2-3 kere ya baktım ya bakmadım, yani hiç dikkatli incelemedim. dikkatim hep kozmetik ürün başlıkları ve yorumlarındaydı.
  son zamanlarda gerçekten hiç ihtiyacım olmadığı halde diyelimki bir youtuber'ın önerdiği ya da instagram sayfasında gördüğüm veyahut bir mağazada deneyip beğendiğim far paleti, farlar.. bunları görünce heyecanlanıyorum içimden onu alana kadar " bunu almalıyım,hemen almalıyım" hesapları yapıyorum,öyle böyle değil elim ayağım titriyor. ben böyle bir insan değildim ve şaşırıyorum kendime.
  şuan 2 tane 12li far paletim var, bir tane de makyaj paletim var ve onun içinde de 12 tane far var. haftada kaç gün far sürüyorum peki: 2, taş çatlasın 3. bazen de hiç.
  bu 36 far nasıl bitecek, allah bilir kaç senede bitecek, bir de utanmadan hala far paleti görünce elim ayağım titriyor, hele limited edition yazıyorsa tamam yani.
  mesela bir instagram hesabı yaptığı makyajı paylaşmış: özel bir gece için mavili dumanlı göz makyajı. o mavi rengin geçişleri duruşu yaptığı makyaj felan mükemmel, ve hemen aklıma şu geliyo: aman allahım hiç mavi farım yok!! e ben bu makyajı yapmak istesem nasıl yapıcam!! hemen almalıyım!! çünkü ben haftanın en az 3 günü özel davetlere, gecelere katılıyorum ya(!) çok lazım çoook!! ve hemen araştırmalara giriyorum hangi maviyi almalıyım, bana hangi ton yakışır diye. tek bir renk almayı düşünüyorken araştırma sürecinde 12 li, 18 li far paletlerine gözüm kayıyo ve onları almak istiyorum mesela. yani durumumun gerçekten vahim bir hal aldığını farkettim..
  daha benim makyaj fırçam yok doğru düzgün. fondoten,kapatıcı,allık,bronzer,kontür,highlighter fırçam hiç yok mesela. sadece süngerim var ve göz için makyaj fırçalarım var.
  bu farlara olan merakım yüzünden asıl ihtiyaçlarımı görmüyorum.
  ya da pantolona, gömleğe,bisiklete ihtiyacım var mesela onları da görmüyorum. artık durmamın ve sakin olmamın zamanı geldi.

  zenciriik, #595060 | 21.04.2017 10:46

 • 405.
  bu ülke ekonomisine bir kuruş kazandırasım yok artık, ciddi ciddi boykot uyguluyorum, bim a101 şok sayfası tamamen kapandı, pınar yerine sek alıyorum, gidebildiğim müddetçe pazardan alışveriş yapıyorum, çok istediğim kozmetikler için yurtdışına giden arkadaşlara sipariş veriyorum, daha ucuza gelsin diye yapmıyorum bunu (gelmiyor da zaten), vergiler birilerinin kasasını doldurmasın diye yapıyorum, haftada iki gün içtiğim bir kaç biram vardı onu bile bıraktım sırf vergisi devlete gitmesin diye, belki abartıyorum ama içimin soğuması için bunu yapmam gerek

  vesperlynd, #595063 | 21.04.2017 10:49

 • 406.
  project pan kapsamında 4buçuk ayda 5 oje, 2 ruj, 2 maskara bitirdim. elimde daha ürün olduğu için yenilerini almadım da. sadece çok çok kozmetik alasım geldiğinde 2 dudak kalemi 1 göz kalemi aldım bu süre boyunca.

  bu arada bitecek bunlar!! diye bol keseden de kullanmadım, ha 10 kat sürmüşsün ha çöpe atmışsın aynı çünkü bence. normalde ne kadar kullanıyorsam o kadar kullandım, sadece azalmış ürünlere öncelik verdim, zaten azaldıkları için çabuk bittiler.

  sorry not sorry, #596046 | 23.04.2017 15:00

 • 407.
  kozmetik uzun zamandır tüketmiyorum. şu an hiçbir ürün eksiğim yok hatta sevdiğim ürünleri bile yedeklemişim. project pan devam. almak için almıyorum artık. kıyafet için düşünürsem ise tüketmiyorum diyemem fakat daha mantıklı alışveriş yapıyorum. örneğin baharın yaklaşmasıyla toplu bir alışveriş yaptım daha da yapmayı düşünmüyorum.

  mabelantika, #596196 | 23.04.2017 22:37

 • 408.
  bir şeyi almaya karar vermeden önce "buna gerçekten ihtiyacım var mı?" sorusunu kendinize sorup beş dakika düşünmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde doğal olarak dâhil olduğunuz kampanya. bir de ilkelerim var. giysi söz konusuysa türkiye'de üretilmemiş, içeriği yün, pamuk, deri gibi doğal malzemeler değil de polyester, akrilik, naylon olan ve yine de yüksek meblağlara satılan ürünlerden uzaklaşıyorum. bu ilkelere uymak almaya değer bulduğum şeyleri büyük oranda azaltıyor.

  milimili, #596432 | 24.04.2017 17:20

 • 409.
  kendi deneyimlerimden çıkardığım çok önemli bir şey var:
  "giyecek hiçbir şeyim yok" diyorsan, bu bir şeyin olmadığından değil, genellikle çok fazla gereksiz kıyafetin olduğu içindir.
  çünkü bir tane çok sevdiğin gömleğinin yanında 7 tane ne idüğü belirsiz, rengi sana uymayan, delindiği halde atamadığın vb şey gördüğün zaman dolabını açtığın zaman hem boğuluyorsun, hem sana olmayan, sevmediğin şeylere odaklanıyorsun. sonra da yeni bir şeyler alma ihtiyacı hissediyorsun.
  ben artık giyecek bir şey bulamadığımda direkt yeni bir şey almıyorum. dolabımda hayatta giymeyeceğimi kendime itiraf ettiğim bir şeyi onu daha çok sevecek birine ulaştırıyorum. hem kendimi daha iyi hissediyorum, hem de birini mutlu ediyorum.
  biraz ters gelebilir ama gerçekten öyle; ne kadar azaltırsanız, o kadar çok giyecek kıyafetiniz olacak.
  (bkz: minimalizm)
  (bkz: project pan )

  zeynobennet, #597053 | 26.04.2017 13:00

 • 410.
  bu ay kendime adeta yasak koydum. bilimum kıyafet, kozmetik, ayakkabı, çanta, aksesuar vb. alışverişi kestim. şu an kredi kartımda geçmiş aylardan gelen taksitler ve yemek tutarları mevcut. kredi kartının kesim tarihine kadar bu şekilde devam etmeyi başarırsam ihtiyaç harici alışverişi sonlandırırım gibi geliyor.

  tabi bu bakmaya engel değil. mesela dün tüm zara'yı satın almak istemiş ve yanımdaki arkadaşımdan beni dışarı çıkarmasını rica etmiş olabilirim. ama irade gösterip kendini tutmak da önemli değil mi? :))

  cosmetique, #597063 | 26.04.2017 13:46 ~ 26.04.2017 13:47

 • 411.
  uzun süredir aklımdaydı bu kampanyaya katılmak ama her seferinde bir şekilde bir şeyler alıyordum. evet iradem yoktu ama şu an param da yok :) mecburi katıldığım kampanyadır.

  golddaisy, #601176 | 06.05.2017 23:31

 • 412.
  internetten anneler günü indirimlerine bakarken tekin acar clarins butiğine gözüm takıldı. biraz bakınmadım değil, yalan yok. ama sonra kafamı toparlayıp bunlar yüzünden bu kadar yüksek fiyat ödüyoruz zaten, indirimlisinin bile hali ortada deyip kapattım. almıyorum.

  caty, #603618 | 12.05.2017 16:50 ~ 12.05.2017 16:51

 • 413.
  son günlerde uzaklaşmaya başladığımı hissettiğim kampanya. acilen kendime gelmem gerek. giyecek hiçbir şeyim yok diye butik butik kıyafet tişört bakıyorum. kozmetik neredeyse hiç almazken geldiler yine bana.
  hatta geçen gün yurda gidip otogara geçecektim. o arada 1 saat kadar vaktim vardı, rossmann'a uğrayıp anneler günü indiriminden alışveriş yapayım dedim. sadece şampuana ihtiyacım vardı ama kafamda bir sürü ihtiyaç uydurup 8-10 maddelik bir liste yaptım. güya listeye bağlı kalıp "ihtiyaç" dışında alışveriş yapmayacağım ya :d sonra yorgun hissettim, gerek yok dedim şampuanı başka zaman alırım ve bu krizin ucundan döndüm.
  bugün de anneler günü hediyesi alacağım diye çıktım önce bir çanta baktım kendime, sonra o isteğimi bastırdım, çantaya vereceğim parayla anneme lazım olan bir şey alırım diye düşünüp. onun da ucundan döndüm.
  sonra "gratise bi bakayım ya yağmalanmıştır ama belki daha evvel uydurduğum ihtiyaçlardan birini alırım" dedim :d şöyle bir wet n wild standına bakmamla wet n wild mega last ruj bare it all'u görmem bir oldu. hem de testerı da var ilk defa testerını görünce kampanyaymış tüketmemekmiş uçtu gitti kafayı yedim :d ay dedim tamam alıyorum, şampuan bakmaya koyulurken bi vahiy geldi, rujun fiyatı 7 küsür liraydı zaten genelde o fiyata oluyor, çok çok istersem sonra da alabilirim bence şu an buna gerçekten ihtiyacım yok diye düşünüp geri bıraktım, o an kendimle gurur duydum :d
  kısa süre içinde bunlar üst üste gelince kendimi bi güncellemem gerektiğine karar verip hemen başlığa koştum. yine ilhamla doldum, iyi ki varsınız tüketmeyen süslüler! <3

  angie, #604232 | 13.05.2017 20:05


tümünü göster
"tüketmiyoruz kampanyası" hakkında bir tanım yapın:


© copyright süslü sözlük™ 2012-2017.

sevgili okuyucu, süslü sözlük, yazarlarının çeşitli konular ve ürünler hakkındaki kişisel görüşlerinden oluşur, bu yüzden de her yazar kendi görüşünden sorumludur. girdilerde yer alan öneriler, hiçbir şekilde hekim tavsiyesi yerine geçmez. burada yer alan önerileri uygulaman sonucunda uğrayabileceğin herhangi bir zarardan sorumlu değiliz. lütfen sırf internette birileri yazmış diye yüzüne kedi çişi sürme (:

süslü sözlük iletişim: Süslü Bilişim Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti., Antalya, [email protected]

hakkında | iletişim | şikayet

klavye kısayolları:

g güzelinden
b bugün
d dün
r bir gün
k keşfet