akış (1000)
 • 1000.

  "toma" hakkında :
  hiç suyunu yemediğim... yok arkadaş, yemedim yiyemedim.
  yeseydim evlatlarıma gururla anlatırdım. neyse ki ayağımın dibine gaz kapsülü düşmüşlüğü var, "bunlar olurken sen neredeydin anne?" dediklerinde utanmayacağım.
  tanım: toplumsal olaylara müdahale aracı. çarşı pek sever :)

  edit: örgütler işin içine girdikten sonra gezi'ye gitmeyi bıraktım, kimsenin ekmeğine yağ sürecek değildim ama bu başka girdinin konusu.

  eksiler üzerine:
  bu ülkede yeşil ağaçlar istedim, beton yığınları değil. sadece bir kesime değil, her kesime özgürlük istedim. sevgiden bir çember oluşturalım, kin-nefret değemesin bizlere istedim.
  çocuklarımız bir arada büyüsün, bir arada oynasın, şarkılar söylesin istedim. onlara nefretten arındırılmış, pırıl pırıl bir gelecek bırakmak istedim.
  çok şükür ne ülkeme zarar verecek örgütlerin ekmeğine yağ sürdüm, ne cemaatlerin/tarikatların.
  bu ülkede kin güttüğüm hiçbir kesim yoktur benim, bilen bilir. ancak önce insanlık diyorum. hiçbir ideoloji, hiçbir siyasi görüş insanlığının önüne geçememeli insanın. ancak o zaman "ben insanım" diyebiliriz, ancak o zaman insanlıktan bahsedebiliriz.
  eğer ben bunları istedim diye nefretinizin hedefi olacaksam, olsun varsın. belki bir gün, birbirimizi tanıma fırsatı bulursak haksız kininizin farkına varırsınız. sevgi tohumları serpiştiririz gönüllerimize.
  belki anlarsınız benim varlığımın sizin varlığınızı tehdit etmediğini.
  hak veriyorum da sizlere, öylesine ayrıştırıldık ki biz sanki aynı toprakların nimetinden faydalanmıyormuşuz gibi. sanki bu cömert topraklar hepimize yetmezmiş gibi ayrıştırdılar bizi. yok, sadece akp hükümetini demiyorum. daha da öncesine dayanıyor bunlar. bizi bize düşürdüler, kardeşi kardeşe.
  sevgiye özlemle, diyerek girdimi noktalıyorum.

  vanilladreams, #560855 | 14.02.2017 14:03 ~ 14.02.2017 15:21

 • 999.

  "en yakın arkadaşın olmaması" hakkında :
  en yakın arkadaşım olunca ve o beni en yakını olarak görmeyince gerçekten bunu kendime dert edindiğimi farkettiğimden beri insanlara ne kadar yakın görünsem de hep bir duvar örüyorum araya, çoğu şeyimi anlatmıyorum çünkü deneyimlerim bana bunu öğretti. kimseye koz vermiceksin. tabi yıllardır sevdiğim arladaşlarımdan bahsetmiyorum ama büyüdükçe çıkar ilişkisine dönüyo bence arkadaşlıklar. kafam rahat valla.

  rujhastasi, #560853 | 14.02.2017 14:03


 • 998.

  "süslülerin hayattaki en büyük amaçları" hakkında :
  independent scholar olabilecek kadar paramın olması. hiçbir kuruma bağlı kalmadan bilgi üretmek, hiçbir yayınevinin sansürüne ve çirkin ilişkilerine maruz kalmadan kitap basabilmek, 'visiting professor' olarak okuldan okula dünyayı gezmek.

  kuzuranasi, #553182 | 06.02.2017 16:08

 • 997.

  "lise arkadaşları" hakkında :
  liseden 2 tane cok yakin arkadasim- dostum dedigim kisilere sahibim. ikisi ayni sehirde kaldi ama ben isim icin baska bir sehirdeyim. senede 1 ya da 2 kere geliyorum ve mutlaka gorusuyoruz, birbirimizde bir gece olsa da kaliyoruz, isin en guzel tarafi hic zaman gecmemis gibi kaldigimiz yerden devam ediyoruz. trip yok kotu niyet yok yalan yok. su an is ya da sosyal hayatimda da cok sevdigim kisiler olsa da yakinlik biryerden oteye gecemedi bende. saniyorum ki yas ilerledikce herkes kendine yoneliyor ve bir mesafesi oluyor. en azindan benim cevremde oyle oldu.

  lemlem, #549256 | 01.02.2017 14:08

 • 996.

  "en iyi kedi mamaları" hakkında :
  acana, orijen, n&d
  internette aratinca uzun uzun aciklamalari var neden bunlarin iyi olduguna dair. ayni markalar kopek mamalari icin de gecerli.

  edit: yukari da okudum biri acanaya gececektim ama kisirlastirilmis kedilere uygun degil demis. hayir yanlis. acana kisirlastirilmis kedilere hatta dis gelisimi tamamlanmis yavru kedilere dahi uygun. acananin kendi sitesinde iletisim bolumunde veterinerle irtibat kurabilirsiniz. telefon numarasi isteyip arayip uzun uzun konusuyorlar. ben kisirlastirilmis kedilerime yillarca verdim hepsi saglikli. bizim eve bu ucu disinda mama girmez hepsinin marka veterinerleriyle saatlerce konusup tartismisligim var siz de icinize sinmiyorsa bizzat markanin veterineriyle konusun derim.

  felina, #549253 | 01.02.2017 14:03 ~ 01.02.2017 14:11

 • 995.

  "cinsiyetçi reklamlar" hakkında :
  özellikle ev eşyalarında ya da ev işlerinde iyelik kullanılınca kusmak istiyorum. çamaşır makinesi neden senin "çamaşır makinen" ya da bulaşık neden senin "bulaşığın" perde neden senin "perden" ya da araba neden "adamın arabası"... bu arz tamlamalar günlük konuşmalarda kullanılınca da sinirlerim zıplıyor zaten. illa bir aidiyet istiyorsan başka bir şey sahiplen örneğin "senin düşüncen", "senin seçimlerin", "senin kararın"...olsun.

  ofsaytibilenkiz, #546237 | 28.01.2017 15:13

 • 994.

  "kış mevsimini çekilir kılan şeyler" hakkında :
  eskiden olsa yaklaşık şöyle klişe bir liste yazardım:
  -kahve
  -battaniye
  -üşümek
  -kar
  vb. romantik şeyler. ama şimdi katttiyen çekemiyorum. 1 aydır boğazım şiş ve acıyor iyileşemiyorum. sabahları yediğim soğuk yüzünden büyük ihtimalle. sokaktaki insanlara ve hayvanlara çok üzülüyorum. sürekli üşüyorum, evde bile ısınamıyorum. burda kar da yağmıyor zaten. meh. olmamış bu kış.

  livelovelaugh, #517665 | 17.12.2016 17:43


 • 992.

  "üniversite mezuniyet törenine katılmamak" hakkında :
  benim yaptığımdır.annem vefat etti ve aileden kimse kızım bu sene mezun oluyorsun tören neyin yok mu dememişti.arkadaşların fotolarına bakınca faceden üzülmüştüm ama sap gibi gitseydim de üzülecektim.neyse efenim 2 sene geçti şimdi hiçbir şey ifade etmiyor gidip gitmemek.

  krembrule, #514090 | 12.12.2016 14:33

 • 991.

  "süslüleri en çok sinirlendiren şeyler" hakkında :
  1) not vermek zorundaymışım gibi davrananlar. bakın insan olan ister bende veririm ama ben okumaya üşendim özet atsana diyene günahımı vermem

  2) makyajıma karışılması. sen sivilceni kapatmazsın sonra beğenmiyorum diye gezersin şikayet edersin. ben kendimi iyi hissedip gelirim okula. istersemde geç kalırım sanane? annem babam bu kadar geç gittin lafı etmiyo?

  3) drama queenler

  4) çok ısrar eden pazarcılar

  olduolacak, #514087 | 12.12.2016 14:29 ~ 12.12.2016 14:29

başlık hakkında bir tanım yapın:meet matt(e) ador
meet matt(e) ador

ters ninja kanunu hakkında:

- sence vaatlerini yerine getiriyor mu?
- alerjik reaksiyona neden oldu mu?
- fiyat / performans oranını yeterli buldun mu?
- tekrar satın alır mısın?


© copyright süslü sözlük™ 2012-2017.

sevgili okuyucu, süslü sözlük, yazarlarının çeşitli konular ve ürünler hakkındaki kişisel görüşlerinden oluşur, bu yüzden de her yazar kendi görüşünden sorumludur. girdilerde yer alan öneriler, hiçbir şekilde hekim tavsiyesi yerine geçmez. burada yer alan önerileri uygulaman sonucunda uğrayabileceğin herhangi bir zarardan sorumlu değiliz. lütfen sırf internette birileri yazmış diye yüzüne kedi çişi sürme (:

süslü sözlük iletişim: Süslü Bilişim Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti., Antalya, [email protected]

hakkında | iletişim | şikayet

klavye kısayolları:

g güzelinden
b bugün
d dün
r bir gün
k keşfet