süslü sözlük kuralları       


 • 1.
  1. süslü sözlük (“süslü sözlük”, “süslü” veya “sözlük”) güzellik, bakım ve sağlıklı yaşam odaklı, içeriğin yazarlar tarafından oluşturulduğu bir portaldır. süslü sözlük’ün "süslü" sekmesi belirli bir konuya yönelik, tematik yapısından dolayı girilen içeriklerin ve açılan başlıkların bu temayla - en azından kısmen - örtüşmesi gerekmektedir. moderasyon ekibi de bu yapıyı korumak için çalışmaktadır.

  2. üyelik ve yazarlık:

  süslü sözlük’e üyelik ücretsizdir, geçerli bir mail adresi olan herkes süslü sözlük’e üye olabilir.
  süslü sözlük bir kadın sözlüğü, ya da kadınlar için sözlük değildir, sadece konusu gereği kadınların çoğunlukta olduğu bir sözlüktür. üyelik herkese açıktır.

  üye olan kişilerin yazar olabilmesi için ise süslü sekmesinde yer alan ürün başlıklarına bilgi ve deneyimlerini içeren, süslü sözlük formatına ve kurallara uygun en az 5 ayrıntılı girdi / entry girmesi gerekmektedir.

  sadece 5 veya daha fazla entry girilmesi yazarlığınızın otomatik olarak onaylanacağı anlamına gelmez. yazarlığınız, girilen entryler moderasyon tarafından uygun görülürse onaylanır. (*)

  bu incelemede dikkate alınan başlıca kıstaslar:
  yazılanların sadece beş entry sınırını doldurmak için üstünkörü yazılmak yerine bilgi verme amacı taşıması,
  anket başlıklardan ziyade ürün başlıklarına girdi yazılmış olması,
  yazım kurallarına özen gösterilmesi,
  yazılanların formata ve temaya uygun olmasıdır.

  genellikle, yirmi ayrı başlığa "almayı çok istediğim üründür." yazarsanız yazarlığınızı onaylamadan evvel daha dişe dokunur entryler yazmanızı beklemeyi tercih ediyoruz.

  konu dışı sekmesine veya diğer başlıklara da yazabilirsiniz ancak bunlar yazar onaylanmasına yönelik incelemede dikkate alınmayacaktır.

  bunun yanı sıra, yazılarının bir bölümü kabine gönderilmiş olan üyeler kurallara uygun yeni entryler girseler dahi kabine gönderilen girdilerini düzenlemedikleri sürece yazarlıkları onaylanmamaktadır.

  (*) onay süreci zaman zaman yaşanan yoğunluklar nedeni ile dönem dönem birkaç aya kadar çıkabilmektedir, bu konudaki anlayışınız için teşekkür ederiz.

  3. yazarlar fikirlerini beyan etmek istedikleri konular ve / veya ürünler hakkında daha önce açılmış başlıklar altına yorum yazabilir veya daha önce yazılmamış konular / ürünler hakkında başlıklar açabilir. aynı konunun veya ürünün birden fazla başlıkta ayrı ayrı incelenmesini önlemek için yeni başlık açılmadan evvel sözlük içerisinde arama yapmanızı tavsiye ederiz.

  4. aradığınız ürünle ilgili başlık mı yok? sözlükteki başlık arama bölümüne aradığınız ürünün tam adını yazdıktan ve getir tuşuna bastıktan sonra önünüzde iki yol var:

  4.1. ukte doldurun: ürünle ilgili fikriniz yoksa ama daha önce deneyen birileri bununla ilgili bir şeyler yazsın istiyorsanız "biri bu başlığı doldursun" linkine tıklayarak ukte verebilirsiniz. uktenizi gören ve bu konuda bilgi sahibi olan kişi başlık açıp fikirlerini yazacaktır.

  4.2. başlığı kendiniz açın, ilk yazan siz olun: ürünle ilgili deneyimlerinizi bizzat yazmak istiyorsanız "böyle bir başlık yok" ve "biri bu başlığı doldursun" tuşlarının hemen aşağısındaki kutuya doğrudan yazmaktan çekinmeyin. gönder tuşuna bastıktan sonra hakkında görüş yazdığınız başlık anketi ile birlikte otomatik olarak açılacaktır.

  4.3. açılan başlıklar veya başlıklar altına yazılanlar gerekli görülmesi halinde moderasyon ekibi tarafından başka bir başlığa taşınabilir.

  4.4. başlık açılırken dikkat edilecekler:

  4.4.1. başlıklar 80 karakter ile sınırlıdır.
  4.4.2. başlık açarken türkçe karakterlerin doğru kullanımına özel gösterilmelidir.
  4.4.3. ürün başlığı açarken ürünün adı tam olarak yazılmalıdır, izlenmesi gereken kalıp:

  ürünün markası + ürünün ambalajının üzerinde yazan
  (genellikle büyük puntolarla yazılmış) isminin tamamı + ürünün türkçe yazılmış cinsi-türü

  şeklinde olmalıdır. ör: ünlü moda evi süslükutür’e ait überseksi isimli parfümün adı “überseksi” olarak değil “süslükutür überseksi parfüm” olarak açılmalıdır.

  başlığın sonuna ürün cinsinin yazılmasının sebebi okuyucunun başlığı açmadan ne ile ilgili olduğu hakkında fikir sahibi olması ve internette yapılan aramalarda süslü'deki başlıkların da çıkmasıdır. ürünün ingilizcesi ile türkçesinin (ör: mascara - maskara) başlık sonuna sadece türkçesi yazılır.

  5. kabin (eski adı: geri dönüşüm kutusu): girdiğiniz entry, kurallara uygun yazılmamış ise kabine taşınır. bu durumda kabine taşınma sebebi açıklanır. gerekli düzeltmelerin yapılması halinde entry canlandırılarak tekrar yayına alınır. kabin incelemesinde olan bir yazıyı, süreç sona ermeden silip, aynı içerikte başka bir girdiyi yayınlamak yeniden konuk statüsüne geçmenize neden olabilir.

  5.1. özellikle türkçe imla kurallarına uyulması konusunda oldukça hassasız. lütfen “–de”’leri “–da”’ları doğru ayıralım, “v” yerine “w” kullanmayalım, noktalama işareti kullanalım, noktalama işaretlerinden önce boşluk bırakmayıp sonrasında bırakalım. ufak bir hatırlatma: "de" cümleden çıkartıldığında cümle anlamını önemli ölçüde yitirmiyorsa ayrı yazılır; anlam tamamen kayboluyorsa bitişik yazılacak demektir. ör: senin de mi kalemin kayboldu - senden kalem istemiştim.

  5.2. entryler diğer yazarlara cevap niteliğinde olmamalı ve tanım - yorum içermelidir.

  6. üyeliğin iptali: kural olarak süslü yazarlarını siteden atma veya yasaklama taraftarı değil. ancak yazar profilinin sadece reklam amacı ile açıldığının anlaşılması, siteye yüklenecek fotoğraflarda pornografik öğeler kullanılması, yapılan yorumların eleştiri sınırlarını aşar ve sözlüğün amacına aykırı nitelikte olması, süslü sözlük dahilinde kullanılan mesajlaşma ağının ve soru-cevap aparatının diğer yazarları rahatsız etmek, hakaretamiz yorumlarda bulunmak amacı ile kullanılması durumunda gözünüzün yaşına bakılmayacağını belirtmek isteriz. mesaj özelliği üzerinden gerçekleştirilen yazışmalar ve "anonim" olarak sorulan soruların yazar bilgileri moderasyon tarafından takip edilmemekte, ancak gerekli ve şikayet olduğu durumlarda sadece ilgili bölümlere ilişkin veriler incelenebilmektedir. özetlemek gerekirse yazarlıktan atılmak ancak süslü’ye yakışmayan hareketlerde bulunmakla mümkün olur.

  6.1 bir yazarın girdilerinin, yazarı rahatsız etmek vb. amaçlarla sistematik bir biçimde eksilendiğinin (seri eksileme) tespit edilmesi durumunda: seri eksileme yapan yazarı ilk sefer için bir hafta, ikinci sefer için ise iki hafta süreyle konuk yazar statüsüne alınır ve bu süreç içerisinde yazar akışa girdi giremez, mesaj özelliklerini kullanamaz. aynı hareketin üçüncü defa tekrarı halinde ise yazarın hesabı süresiz olarak kapatılır.

  7. üyelikten ayrılma: süslü sözlük'te yazarların üyeliklerini tamamen silme / hesap kapatma seçenekleri bulunmuyor. bunun sebebi, diğer sözlüklerden gördüğümüz, yazarların anlık olarak bir duruma sinirlenip tüm girdilerini silmeleri / kendilerini uçurmalarının ardından pişman olmalarının önüne geçmek. ancak yine de gitmek isterseniz hesabınızı ayarlar bölümünden konuk statüsüne alabilirsiniz. hesabınız - sizin isteğiniz doğrultusunda girdileriniz kaldırılarak veya yayında bırakılarak - konuk statüsüne alınır. hesabını ikinci kez konuk statüsüne alan yazarların artistik puanları sıfırlanır. yine de gitmeyin deriz :)

  girdilerin silinmesi: girdilerinizi ve/veya soru cevap aparatına verdiğiniz yanıtları topluca silme özelliği bulunmamaktadır. hesabındaki tüm girdileri sildiği veya süslü sekmesinde ürün incelemesi içeren girdilerinin beş (5)'in altına düştüğü farkedilen yazarların hesapları konuk statüsüne alınır. hesabındaki tüm girdilerini silmiş olması / süslü sekmesinde ürün incelemesi içeren beş (5)'ten az girdisi bulunması sebebi ile konuk statüsüne alınan hesapların yeniden yazar statüsüne alınması yeniden incelemeye tabi olacaktır. başka bir deyişle: üyenin yeniden süslü sekmesine süslü sözlük yazar alım kriterlerine uygun en az beş girdi yazması gerekmektedir.

  8. sözlük kurallarına aykırı, hakaret içeren, aşağılayıcı, ırkçı, ayrımcı, saldırgan entrylerin bu platformda yeri yoktur. böyle entryler görmeniz durumunda şikayet butonunu kullanarak moderasyona göndermenizi sizden rica ediyoruz. diğer yazarların sizi özel mesaj yoluyla rahatsız etmesi durumunda moderatörlerle konu hakkında iletişime geçebilirsiniz.

  9. sözlük üyelerinin kişisel bilgileri, yasal zorunluluklar ve sizin onayınızın alındığı durumlar (çekiliş kazanılması, tester ve indirim kuponu gönderimi) dışında 3. kişilerle hiçbir koşulda paylaşılmamaktadır ve paylaşılmayacaktır. maillerinizden oluşan mail listesi de aynı prensiple, ticari amaçlarla üçüncü kişilerle paylaşılmayacaktır. zaten merak etmeyin mail adresleriniz moderatörler tarafından doğrudan görüntülenemiyor.

  10. içerik: süslü sözlük, yazarlarının çeşitli konular ve ürünler hakkındaki kişisel görüşlerinden oluşur. süslü sözlük’e girilen entrylerin içeriğinden yazarları sorumludur. entrylerde yer alan öneriler, hiçbir şekilde hekim tavsiyesi yerine geçmez. burada yer alan önerileri uygulamanız sonucunda uğrayabileceğiniz herhangi bir zarardan veya başka sebeplerle oluşan ihlallerden süslü sözlük kat’i suretle sorumlu tutulamaz.

  11. kullanılan görseller: süslü sözlük görsel panelinin başlıca amacı ürünün görünüşü, rengi, yapısı ve duruşu ile ilgili fikir edinmektir. bu nedenle yüklenen tüm fotoğrafların yayınlanacağı garantisini veremiyoruz. yazar tarafından yüklenen fotoğraflar moderatör onayından geçtikleri takdirde veya belirli bir güven puanı almalarının ardından otomatik olarak galeride yerlerini alır. galeride her fotoğrafın hangi yazara ait olduğu açık olarak belirtilir. eklenen fotoğrafın sorumluluğu yazarına aittir. süslü sözlük görsel paneline eklenen fotoğrafın başkasına ait olmasından veya başkaca nedenlerden kaynaklanan hiç bir fikri mülkiyet hakkı ihlalinden sorumlu tutulamaz. herhangi bir ihlal karşısında süslü sözlük ile irtibata geçildiği ve / veya ihlal olduğu tespit edildiği takdirde ilgili fotoğraf derhal kaldırılacaktır.

  12. süslü sözlük logosu ve içeriği, markaların korunması hakkında kanun hükmünde kararname, fikir ve sanat eserleri kanunu ve ilgili mevzuat ile korunmaktadır. sitede yer alan hizmetler ve içeriklerden şahsi kullanımınız için faydalanmanız gerekmektedir. site tarafından sunulan hizmetlerin ve içeriğin süslü sözlük yazarının yazılı izni alınmadan ticari amaçla kullanılması, başka mecralarda yayınlanması ve çoğaltılması yasaktır. süslü sözlük, yazıların fikri mülkiyet haklarının korunması hususunda elinden gelen desteği sağlamaya çalışacaktır, ancak yazarlara ait içeriği koruma, izinsiz çoğaltılan metinlerin yasal sorumluluğunu veya yasal takibini üstlenme taahhüdünde bulunmamaktadır.

  13. süslü sözlük, sistem güncellemeleri, site içeriğine saldırı (hack) ve benzer herhangi bir nedenle doğabilecek yazı yitimine karşı, yazarlardan tüm metinlerinin birer kopyasını kendilerinde saklı tutmalarını önermektedir. süslü sözlük herhangi bir nedenden ötürü kaybolan, silinen bir metni yazara geri verme sorumluluğunu taşımaz, ancak içeriği kurtarmak için elinden geleni yapacaktır.

  son güncelleme: 20 ekim 2016

  fifiri, #1 | 02.02.2014 16:00 ~ 20.10.2016 00:32

başlıktaki tüm girdileri göster
"süslü sözlük kuralları" hakkında bir tanım yapın:

© copyright süslü sözlük™ 2012-2017.

sevgili okuyucu, süslü sözlük, yazarlarının çeşitli konular ve ürünler hakkındaki kişisel görüşlerinden oluşur, bu yüzden de her yazar kendi görüşünden sorumludur. girdilerde yer alan öneriler, hiçbir şekilde hekim tavsiyesi yerine geçmez. burada yer alan önerileri uygulaman sonucunda uğrayabileceğin herhangi bir zarardan sorumlu değiliz. lütfen sırf internette birileri yazmış diye yüzüne kedi çişi sürme (:

süslü sözlük iletişim: Süslü Bilişim Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti., Antalya, [email protected]

hakkında | iletişim | şikayet

klavye kısayolları:

g güzelinden
b bugün
d dün
r bir gün
k keşfet