soru-cevap aparatı

geri dön

roma

5 yanıt

 • yazar fotoğrafı
  cumartesi günü romaya gidiyorum ve 4 gün kalacağım. nasıl bir rota oluşturulmalı nerelere gidilmeli güzel yerler neresi bu gibi sorularıma cevap arıyorum teşekkürler süslüler :*

  bero | 12.01.2017 00:56


yanıtlar


 • yazar fotoğrafı
  0
  çok fazla ayrıntı hatırlamıyorum ama elimden geldiğince bir şeyler söylemeye çalışacağım. gerçekten yardımcı olunabilecek bu sorunun arada kalması çok yazık.

  öncelikle sadece roma'da gezmeyi mi planlıyorsunuz yoksa pisa, floransa vs de gidecek misiniz? gidecekseniz otobüsler trenlere göre daha uygun fiyatlıymış. biz bilmiyorduk. gitmeden önce trenitalia'dan neredeyse tüm tren biletlerimizi almıştık.
  sadece roma'da kalacaksanız: roma'da neredeyse her yeri yürüyerek gezebilirsiniz uzak noktalar için metro çok uygun. sokakları ayrı güzel. birçok gezi bloğunda yazan tarihi mekanlara gitmelisiniz bence. çünkü tarihi dokusu muhteşem ve giden herkesin gezmeden dönmemesi gereken yerler. kolezyum, panteon, roma forumu gibi yerlerden bahsediyorum. 1 gününüzü vatikan'a ayırabilirsiniz. 17.00'den önce gitmeye bakın. şu sıra pek kalabalık olacağını sanmam biz haziran ayında gittiğimizde girişte upuzun bir kuyruk vardı ve saat olarak da çok geç kalmıştık. üzerinde coca cola yazısı gibi ciao bella yazan hediyelik tişörtler çok adi hediye/anı olarak almak istiyorsanız diye diyorum benim verdiğim 10 € dünyanın en gereksiz harcamasıydı. sfsdf kesinlikle 2€ civarı satılan dilim pizzalardan yiyin. küçük küçük dükkanlarda satılıyor. tadı damağımda hala.

  piazza navona meydanında dondurmanızı alıp sokak sanatçılarını dinleyerek keyif yapın. fontana di trevi yani meşhur aşk çeşmesine gidin. inş tadilatta değildir diye dua edin. bu çeşme kolezyum, panteon gibi yerlere biraz ters düşüyordu yanlış hatırlamıyorsam metroyla gittiğimiz tek yerdi hatta. ispanyol merdivenleri de o tarafta. bir bira alıp akşam yemeğinden sonra merdivenlere gidin.

  sokakları demiştim. sokaklarının tadını çıkarın. o italya'da geçen romantik filmlerde gözüktüğü kadar güzel en az. ^^ yeme-içme konusunda mekan önerisinde bulunamıyorum. genel anlamda dondurma, lazanya, pizza yenmeden dönmez ama.
  blogları okuyun mutlaka. yazdıklarımdan çok daha faydalı olabilecek bilgiler bulabilirsiniz. umarım çok soğuk ve yağmurlu olmaz iyi tatiller <3

  notalice | 12.01.2017 05:46

 • yazar fotoğrafı
  0
   notalice çok güzel özetlemiş.bende küçük bi ilave yapayım,otobüs ile en fazla 2-3 saat mesafade pompei var,mutlaka görmeni tavsiye ederim.harika bir açık hava müzesi.pompei'ye gidersen napoli'ye uğrarsın.tipik eski italyan şehri.napoli'de çok çeşitli peynir,şarap,makarna sosları vb şeyleri daha uygun fiyata bulabilirsin.şimdiden iyi tatiller:)

  thanatos | 12.01.2017 09:33

 • yazar fotoğrafı
  0
  bu havada ben çok yürüyemem derseniz roma pass alabilirsiniz tren istasyonunda tabaci yazan küçük dükkanlarda satılıyor. hem ulaşım daha uyguna gelir, hem de onu aldığınızda kolezyum ve bir tane daha antik yere (roma forumuna gitmiştik biz, zaten yan yanalar) ücretsiz giriyorsunuz. roma pass kartı olanlar antik yerlere ayrı bir girişten giriyorlar dolayısıyla çok fazla sıra beklememiş oluyorsunuz. gerçi güncel fiyatlar ne alemde bilmiyorum ama ufak bir hesap yapıp uyguna geliyor mu diye kontrol edebilirsiniz.

  biz temmuz ayında gittiğimiz için çok turist vardı o yüzden fontana di trevi ye sabah erken bir saatte gitmiştik güzel fotoğraflar çekebilmek için. pantheon u mutlaka görün. vatikan a gidecekseniz önceden online olarak müzeler için biletinizi ayarlayın, girişteki kalabalığa takılmadan daha rahat girersiniz. dönüşte castel sant'angelo ya uğrayabilirsiniz. giolitti de roma dondurması yiyin.

  buffy | 12.01.2017 15:57

 • yazar fotoğrafı
  0
  vatikana mutlaka gidin ve 1 gününüzü vatikana ayırın. ayrıca biletinizi de online alın böylece sıra beklememiş olursunuz çünkü girişte gerçekten çok uzun kuyruklar olabiliyor. mümkün olduğunca çok yürüyün çünkü roma gerçekten de yürüyerek geziliyor. kahvenizi / biranızı alıp ispanyol merdivenlerinde için. iyi eğlenceler şimdiden!

  sunshine | 12.01.2017 16:45

 • yazar fotoğrafı
  0
  herkese çok çok çok teşekkür ederim! :) bütün önerileri yazıyorum dönünce anlatacağım sizlere. beni tek düşündürten şey havanın yağışlı olması umarım tatil keyfimizi bozmaz da rahatça gezebiliriz :)

  bero | 12.01.2017 16:51

soruya verecek cevabınız varsa durmayın
© copyright süslü sözlük™ 2012-2017.

sevgili okuyucu, süslü sözlük, yazarlarının çeşitli konular ve ürünler hakkındaki kişisel görüşlerinden oluşur, bu yüzden de her yazar kendi görüşünden sorumludur. girdilerde yer alan öneriler, hiçbir şekilde hekim tavsiyesi yerine geçmez. burada yer alan önerileri uygulaman sonucunda uğrayabileceğin herhangi bir zarardan sorumlu değiliz. lütfen sırf internette birileri yazmış diye yüzüne kedi çişi sürme (:

süslü sözlük iletişim: Süslü Bilişim Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti., Antalya, [email protected]

hakkında | iletişim | şikayet

klavye kısayolları:

g güzelinden
b bugün
d dün
r bir gün
k keşfet